تبلیغات
به وبلاگ مهندس سید حمید رحیمی نیاکی خوش آمدید - مهندسی مدیریت موازی
به وبلاگ مهندس سید حمید رحیمی نیاکی خوش آمدید
همه ما برای ساختن خود و جامعه مسئولیم
آنچه كه در كشور نیازمند آنیم و فقدان آن  باعث ایجاد مشكلات عدیده شده مدیریت صحیح و هدفمند است.یكی از شاخصه های مدیریت  صحیح و موثر پرهیز از مدیریت های موازی و روی آوردن به مدیریت متمركز می باشد
همانطور كه می دانیم در كشور ما سالهاست كه مدیریت های موازی شكل گرفته و در حال توسعه است به عنوان نمونه در بخش آموزش كشور از ابتدایی تاعالی متولیان كثیری دارد كه به ترتیب عبارتند از وزارت آموزش و پر ورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت و درمان ،وزارت نیرو، وزارت نفت ، وزارت ارتباطات ، وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد ودارایی و سایر سازمانها  و نهاد هایی  كه هر كدام بامدیریتی متفاوت و سرفصل های مختلف آموزشی در یك رشته مشخص و یكسان فارغ التحصیل دانشگاهی تربیت می کنند. دانشگاه های آزاد ، غیر انتفاعی علمی کاربردی وغیره را نیز  باید به آن اضافه شود.
آیا  نتیجه كار را مثبت ارزیابی میكنید؟ آیا مدیریت صحیح  این كار را تجویز می کند؟!
حال اگر ما در این مجموعه عریض و طویل با مدیریت ها و سلیقه های مختلف فقط یك مدیریت و یك متولی بنام وزارت آموزش تعریف می كردیم بازدهی آموزشی و مدیریت و بهره وری اقتصادی  بهتری نداشتیم؟!
همچنین در بخش درمان نیز این چنین است و  مدیریت و شیوه  درمان  با كیفیت های متفاوت وامكانات متفاوت ارائه می گردد. آیا اگر مدیریت درمان كشور با سیاست گذاری واحد در وزارت بهداشت متمركزمی بود مدیریت و بهره وری بالاتری نداشتیم؟!
مثالی دیگر در خصوص متولیان زلزله در كشور است كه  به ترتیب عبارتند از موسسه ژئو فیزیك دانشگاه تهران  و موسسه زلزله شناسی و سازمان حوادث و بلایای طبیعی و مركز تحقیقات مسكن و غیره . به یاد دارم در زلزله ناگوار منجیل و آن حوادث ناگوار هر جا نقصی مشاهده می شد كه ناشی از عملكرد متولیان كار بود هر كدام از آنها دیگری را مسئول می دانست  این در حالی بود كه اگر بودجه ای در این خصوص  چه در داخل و چه در خارج از كشور  می آمد آنها خود را متولی اصلی در كشور می دانستند . لازم به یادآوریست كشور ما جزو كشورهای پر خطر و زلزله خیز ا ست.
مثالی مهمتر درخصوص متولیان ساخت وساز در كشور كه جامعه مهندسین در آن نقش عمده ای دارند عبارتند از وزارت راه و شهرسازی ، وزارت نیرو، وزارت كشور، وزارت نفت ، وزارت جهاد كشاورزی ،بنیاد مسكن ، بنیاد مستضعفان ، سپاه پاسداران ، ارتش ،سازمان آب و فاضلاب، سازمان شهرداریها ، سازمان اوقاف و غیره كه هر كدام آنها ضوابط و مقررات مربوط به خود را داشته و مدیریتی متفاوت را در خصوص پروژه یكسان ارائه می نمایند آیا اگردركشور یك مدیریت در این بخش حاكم بود مدیریت بهتر و بهره وری بالاتری نداشتیم؟
در این میان نظام مهندسی به عنوان یك نهاد غیر دولتی و ومددكار بخش مسكن سالهاست با شهرداری درگیر بوده و متاسفانه هنوز شاهد رانت  پروژه های ساختمانی بین اندك مهندسین  واندك كاركنان شهرداری ها هستیم گرچه در قانون جدید صدور پروانه ها را نیز به نظام مهندسی سپرده اند  ولی  تا اجرای آن سالها  فاصله داریم با این حال  در كمیسیون ماده صد شهرداری نظام مهندسی جایگاهی نداشته و در بسیاری از پروژه های ساختمانی  كه توسط  شهرداری اجرا می شود نظام مهندسی نظارتی ندارد و وقتی مشكلی پیش می آید آنها یكدیگر را مقصرمی دانند.
• نتیجه اینكه در  تمامی مثال های اشاره شده و یا مواردی مشابه آن به دلیل تعدد متولیان امر و تصمیم گیرندگان در مشكلات پیش آمده و آتی  جوابگویی و مسئولیت پذیری  وجود نداشته و متاسفانه می توان گفت ما در كشور شاهد یك نوع مهندسی مدیریت موازی  در حال گسترش هستیم كه این نوع مدیریت خسارات  فراوانی را به بار آورده است بویژه در بخش مسكن كه عامل اشتغال مولد در كشور ومهمترین عامل رشد  شاخص درآمد ناخالص ملی است. می بایست سرعت بیشتری به این تغییر مدیریت موازی داد .از فوائد این كار آن است كه ما می توانیم كلیه نیازهای نیروی انسانی متخصص در هربخش  و بویژه بخش مسكن را شناسایی و اشتغال مهندسین در این بخش را به طور عادلانه سازماندهی کنیم. همچنین به طورنظام مند رانت های كاری از میان برداشته شده وبا توجه به تعداد مهندسین بیكار حجم پرژه های عمرانی را در كشوربالانس کنیم.
به امید اشتغال مهندسین بیكار// سید حمید رحیمی نیاكی


درباره وبلاگ


شهر پاک و آباد

مدیر وبلاگ : مسئول وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما عملکرد شورای شهر و شهرداری آمل در دوره اخیر چگونه بوده است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما