تبلیغات
به وبلاگ مهندس سید حمید رحیمی نیاکی خوش آمدید - نظام مهندسی و چالش های موجود
به وبلاگ مهندس سید حمید رحیمی نیاکی خوش آمدید
همه ما برای ساختن خود و جامعه مسئولیم

همانطور كه می دانیم سازمان نظام مهندسی با هدف بالا بردن كیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات و رشد و اعتلای مهندسی در بخش ساختمان ها و پروژه های خصوصی و با هدف اشتغال مهندسین  در امر ساخت و سازهای  شهری و روستایی و به عنوان نماینده فنی مردم تشكیل گردید . از آنجاییكه قوانین نظام مهندسی مانند قانون شهرداری ها قدیمی مانده و با اندكی تغییر جزیی در سال 1374 توسط دولت در سال 1375 ابلاغ شد.  این قانون در زمانی  تهیه و تنظیم شد كه تعداد مهندسین در استان تهران  و كلان شهرها و سایر شهرها بسیار اندك بوده است.لذا  در قانون تصمیم گیری در خصوص اعضا را به استان و یا استان های همجوار محول نموده و این در حالی است كه تعداد مهندسین در یك شهرستان  چندین برابر  تعداد مهندسین در استان یا استان های مجاور در گذشته شده است . با گذشت سال ها تعداد مهندسین فارغ التحصیل در شهرها روز به روز در حال افزایش است و تصمیم گیری شهر ها در قانون همچنان به عهده استانهاست.
بعنوان مثال تصمیم گیری در خصوص  اعضای مهندسین2 هزار نفری در شهرستان آمل به عهده اعضای هیات مدیره استان مازندران در ساری می باشد و  یا شهر هایی  مانند رامسر  و تنكابن كه دور از مركز  فعالیت می کنند جهت  انجام كارهای كوچك باید مسیر طولانی را طی كرده و یا دور از خدمات مناسب و یكسان قرار گیرند. 
با توجه به اینکه دفاتر نمایندگی در شهرستان ها اختیاراتی نداشته و همه تصمیمات مطابق قانون فرسوده در استان انجام می پذیرد و از سویی دیگر جهت رسیدن به اهداف عالیه نظام مهندسی قوانین و دستورالعمل های اجرایی نیازمند بازنگری سالیانه است كه متاسفانه عدم توجه به آن باعث وجود مشكلات متعدد در بخش ساخت و ساز و ایجاد چالش های معیشتی  و فنی برای مهندسین و كارفرمایان بخش خصوصی شده است. همچنین خدمات نظام مهندسی مطلوب و موثر نبوده و در هر سه بخش طراحی،نظارت و اجرا غالباً بصورت فرمالیته است. مهندسین به دلیل مدیریت ناصحیح و عدم اجرای درست تعرفه ها مجبور به امضای سوری نقشه ها هستند. در این میان عده كثیری از آنها بدلیل ارجاع نامناسب پروژه ها بیكار می شوند و بیشتر فارغ التحصیلان جدید و یافاقد پروانه نیز نقشی در ارائه خدمات نظام مهندسی ندارند. این فارغ التحصیلان بعضاً درمشاغل غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود شاغلند و  تعدادی نیز بیكار بوده و در ساختمان ها مجبورند به صورت كارگر ساختمانی فعالیت كنند.
لذا پیشنهاد اینجانب به عنوان كسی كه سال ها تجربه در  پرو‍‍ژه های دولتی و خصوصی به عنوان خدمتگزار مردم و نظام مهندسی داشته ام به شرح ذیل است:
1-    اصلاح قوانین قدیمی نظام مهندسی و تصویب قوانینی جدید و قابل اجرا توسط مجلس شورای اسلامی
2-     اشتغال مستقیم فارغ التحصیلان جدید و یا فاقد پروانه در ساختمان ها جهت رسیدن به كیفیت مطلوب ساخت و بالا بردن تجربه آنان و حفظ معیشت این عزیزان با نظارت مهندسین با تجربه و مدیریت نظام مهندسی شهرستان
3-     برنامه ریزی صحیح در خصوص  تعیین تعرفه مناسب با توجه به حفظ شأنیت مهندسین و وضعیت مالی مردم ، همچنین جلوگیری از رانت های كاری و توزیع عادلانه پروژه ها بین مهندسین عضو سازمان 

 سید حمید رحیمی نیاکی


لینک به سایت شمال پرس   جهت ارائه نظرات درباره وبلاگ


شهر پاک و آباد

مدیر وبلاگ : مسئول وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما عملکرد شورای شهر و شهرداری آمل در دوره اخیر چگونه بوده است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما